Sağlık bakanlığı Chandigarh PGI direktörünü sivil projeleri hızlandırmaya yönlendirdi

kosc

New member
Lisansüstü Tıp Eğitimi ve Araştırma Enstitüsü'nün (PGIMER) Daimi Finans Komitesi (SFC), enstitü müdürüne PGIMER'de yoğun bakım bloğu da dahil olmak üzere sivil projeleri zamanında tamamlanabilmeleri için hızlandırmasını tavsiye etti. PGIMER'in 129. SFC toplantısı 12 Mart'ta gerçekleştirildi.

PGIMER direktörü Dr. Vivek Lal'e gönderilen mektupta Birlik Sağlık Bakanlığı, inşaat çalışmalarının zamanında tamamlanmasını sağlamak için düzenli olarak denetlenmesini ve izlenmesini tavsiye ediyor. (HT dosyası)

PGIMER direktörü Dr.

HT, her zaman, her yerde kriket yakalamanın tek adresi olan Crick-it'i tanıtıyor. Şimdi keşfedin!

Komite, PM-Ayushman Bharat Sağlık Altyapı Misyonu (PM-ABHIM) kapsamında kritik bakım bloğunun onaylandığı tüm merkezi enstitüler arasında yalnızca PGIMER'de çalışmanın henüz başlamadığını kaydetti. Bakanlık şimdi müdüre projeyi yakından izlemesini ve zamanında uygulanmasını sağlamasını tavsiye etti.

Projenin bütçesi olacak ₹200 crore. Merkez onay verdi ₹Proje için 120 crore, geri kalanına PGIMER katkıda bulundu ₹Yıllık bütçesinden 88 crore.

Merkez, 2021 yılında Kovid-19 salgınının ikinci dalgası sırasında ülkedeki yoğun bakım yatak sıkıntısı göz önüne alınarak PM-ABHIM bünyesinde 12 merkez enstitü hastanesinde yoğun bakım blokları kurulması planını hazırlamıştı.

Merkezin planına göre kritik bakım blokları arasında bir acil durum alanı ve yoğun bakım ünitesi, izolasyon koğuşları, ameliyathaneler ve doğumhaneler, doğum ve iyileşme odaları (LDR'ler) ile yeni doğan bakım köşesi yer alıyor. Bu bloklarda tıbbi gaz boru hattı sistemi, oksijen üretim tesisleri, oksijen tedariği, havalandırma üniteleri (AHU'lar) ve enfeksiyon önleme ve kontrol mekanizmaları bulunacak.

Halihazırda devam eden diğer önemli sivil projeler arasında ileri sinirbilim merkezi, PGIMER'de bir anne-çocuk merkezi ve Una, Himaşal Pradeş'te 300 yataklı bir uydu merkezi yer alıyor. Ayrıca bu yıl Şubat ayında Ferozepur'da 100 yataklı bir uydu merkezinin temel taşı atıldı. Ayrıca PGIMER'de 150 yataklı yoğun bakım ünitesinin kurulumuna da henüz başlanmadı.

Bakanlık ayrıca enstitünün genel yönetim ve denetiminin güçlendirilmesini ve uydu merkezinin devreye alınmasıyla ilgili bekleyen tüm çalışmaların zamanında tamamlanmasını tavsiye etti.

Ayrıca bakanlık, eğitim dekanının ve kıdemli profesörlerin yönetim organına hızla atanmasını tavsiye etti. Dekanın atanması şu anda Merkezi İdare Mahkemesi tarafından inceleniyor; meselenin 7 Mayıs'ta yapılması planlanıyor. Devam eden bu hukuki ihtilaf nedeniyle kıdemli öğretim üyelerinin atanmasında da gecikmeler yaşanıyor, zira en kıdemli öğretim üyesinin seçimi onların kararına bağlı.