Muhalefet, kanun ve düzen durumu nedeniyle silahlarını Haryana hükümetine doğrultuyor

kosc

New member
Hindistan Ulusal Lok Dal (INLD) eyalet başkanı Nafe Singh Rathee ve bir parti çalışanının Jhajjar'ın Bahadurgarh'ında kimliği belirsiz saldırganlar tarafından öldürülmesi, siyasi partilerin eyaletteki BJP-JJP koalisyon hükümetini hedef almasına yol açtı.


Parti genel sekreteri Abhay Singh Chautala, hükümeti sağ kolu olan adamın güvenliğini sağlamamakla suçlarken, eski başbakan Bhupinder Singh Hooda, Haryana'yı “ülkenin en güvensiz eyaleti” olarak tanımladı. (HT dosya fotoğrafı)

Parti genel sekreteri Abhay Singh Chautala, hükümeti sağ kolu olan adamın güvenliğini sağlamamakla suçlarken, eski başbakan Bhupinder Singh Hooda, Haryana'yı “ülkenin en güvensiz eyaleti” olarak tanımladı.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Abhay, X'e, eyalet başkanına ve eski MLA'ya yapılan korkakça saldırının INLD ailesini şok ettiğini ve Rathee'nin kardeşi gibi olduğunu söyledi.

“Nafe Singh yakın zamanda kendisine bir saldırı yapılması korkusuyla CM, içişleri bakanı, DGP ve komiserden güvenlik talep etmişti. O dönemde iktidar siyaset oynuyordu ve güvenliği sağlayamıyordu. Hükümet de bundan eşit derecede sorumlu değil mi?” Partinin Parlamentodaki tek milletvekili Abhay yazdı.

AYRICA OKUYUN: Lawrence Bishnoi'nin çetesi tarafından vurularak öldürüldüğü iddia edilen INLD'den Nafe Singh Rathee kimdi?

Abhay ayrıca olayla ilgili bir CBI soruşturması yapılmasını istedi ve gazetecilere şunları söyledi: “Başbakan soruşturmayı derhal CBI'ya devredeceğine dair bir açıklama yapmalı.” Merkezi teşkilat sadece failleri değil aynı zamanda sorumluları da soruşturmalı. Güvenliği zamanında sağlamak için yeterince çaba göstermemekten sorumludur. Davanın GRP'ye havale edileceği söylendi ama buna izin vermeyeceğiz. INLD bu durumda sessiz kalmayacaktır.”

Eski CM ve muhalefet lideri Hooda yaptığı açıklamada cinayetle ilgili taziyelerini ve öfkesini dile getirdi.

Devlette bu tür durumların yaşanmaması için muhalefetin bu konuyu defalarca gündeme getirdiğini ve hükümeti uyardığını ancak sonuç alamadığını söyledi. “Haryana ülkedeki en güvensiz eyalet. Bu, Haryana'nın cinayet, hırsızlık, fidye, soygun ve tecavüz vakalarında ülkedeki en iyi eyaletler arasında yer aldığını gösteren merkezi hükümetin raporu tarafından da doğrulanıyor. Ancak eyalet hükümeti, merkezi hükümetin raporlarını ciddiye almadı ve sonuç herkesin görmesi için ortada” dedi Hooda.

Daha önce Kongre lideri, kötü niyetli kişilerin MLA'ları hedef aldığını, onları öldürmekle tehdit ettiğini ve fidye istediğini söylemişti. Geçtiğimiz günlerde Gohana'daki Maturam Halwai'de silahlı saldırı ve fidye taleplerini içeren bir olay yaşandı ve ardından Sampla'da bir dava yaşandı.

Eski Kongre başkanı Kumari Selja da Aam Aadmi Partisi (AAP) eyalet başkanı Sushil Gupta gibi kanun ve düzen konularında hükümeti hedef aldı.

Selja, “…korkusuz hainler SUV'a 30'dan fazla mermi sıktı. Bugün BJP eyalette bir orman ormanı yarattı.”

Eyalet hükümetine saldırırken Gupta şunları söyledi: “Yol ortasında kötü niyetli kişiler tüccarlara ve liderlere ateş ederken, hükümet polisi de çiftçilere ateş ediyor. “Eyalette yasa olacak mı?”

AYRICA OKUYUN – Çiftçiler protesto etti: Haryana'nın 7 ilçesinde mobil internet hizmetleri yeniden sağlandı

Abhay'ın kardeşi ve JJP ulusal başkanı Ajay Chautala, olayla ilgili taziyelerini iletti ve Rathee'nin eski meslektaşı olduğunu ve olayın talihsiz olduğunu söyledi.

Haryana İçişleri Bakanı Anil Vij, Rathee'nin ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirerek, “Davayla ilgili derhal harekete geçilmesi için yetkililerle görüştüm. Özel Görev Gücü (STF) de faaliyete geçti. Konu araştırılıyor ve ancak o zaman ayrıntılar paylaşılabilir.”