Çiftçi lideri Pandher, Merkezin MSP'ye yasal garanti vermesi için bir yönetmelik yayınlamasını istiyor

kosc

New member
Çiftçi lideri Sarwan Singh Pandher Cumartesi günü Merkezin, Pencap-Haryana sınırındaki Shambhu ve Khanauri noktalarında kamp yapan çiftçilerin temel talebi olan minimum destek fiyatı (MSP) konusunda yasal garanti sağlamak için bir yönetmelik yayınlamasını talep etti.


Cumartesi günü Pencap-Haryana sınırındaki Shambhu'da bir çiftçi protesto gösterisi düzenledi. (PTI fotoğrafı)

Talep, çiftlik liderleri ile Birlik bakanları arasında talepleri üzerine yapılacak dördüncü tur görüşmelerin bir gün öncesinde geldi.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Merkezin politika kararları alma hakkına sahip olduğunu belirten Pandher, “Merkez bir yönetmelik çıkarırsa, isterse bunu bir gecede yayınlayabilir.” Hükümet, çiftçilerin istediği protestoya bir çözüm bulursa, MSP'ye ilişkin yasayı derhal yürürlüğe koyacak bir yönetmelik çıkarmalı, o zaman tartışma devam edebilir.”

Shambhu sınırında gazetecilere konuşan Pandher, usul meselesine gelince, her emrin geçerliliğinin altı ay olduğunu söyledi.

Swaminathan Komisyonu'nun tavsiyesi doğrultusunda 'C2 artı yüzde 50' talebi üzerine Pandher, hükümetin 'A2 artı FL' formülü üzerinden fiyat verdiğini söyledi. Aynı formül kullanılarak yönetmelik de çıkarılabilir” dedi.

Çiftlik borçlarının hafifletilmesi konusunda Pandher, hükümetin kredinin büyüklüğünün değerlendirilmesi gerektiğini söylediğini söyledi. Hükümet, bu konuda bankalardan veri toplayabilir, “Bu bir siyasi irade meselesidir.” Devletleri görmezden geliyorlar. “Merkez ve merkez bankaları hakkında konuşursunuz ve ardından çiftçilerin borçlarından nasıl feragat edileceğine karar verirsiniz” dedi.

Çiftçi lideri Jagjit Singh Dallewal, hükümetin “ülke halkına bir şeyler vermek” için bir yönetmelik yayınlaması gerektiğini söyledi.

Pandher ile birlikte Dilli Chalo'nun çağrısını yöneten Dallewal, “Hükümet, yönetmeliğin derhal yürürlüğe gireceği ve altı ay içinde yasaya dönüştürülebileceği ve bunun bir sorun olmayacağı niyetiyle yayınlamalı” dedi. .

Birlik bakanları Arjun Munda, Piyush Goyal ve Nityanand Rai ile çiftçi liderleri Pazar günü dördüncü tur müzakereler için bir araya gelecek. İki taraf 8, 12 ve 15 Şubat'ta bir araya geldi ancak görüşmeler sonuçsuz kaldı.

Samyukta Kisan Morcha (Siyasi Olmayan) ve Kisan Mazdoor Morcha tarafından çağrılan yürüyüşlerinin beşinci gününde çiftçiler, Merkeze kendi tekliflerini kabul etmesi için baskı yaparken Pencap ve Haryana'nın iki sınır noktası olan Shambhu ve Khanauri'de kaldılar. talepler.

Çiftçiler, MSP'ye ilişkin yasal garantinin yanı sıra Swaminathan Komisyonu tavsiyelerinin uygulanmasını, çiftçiler ve tarım işçileri için emekli aylığı, çiftlikler için borçlardan feragat, elektrik tarifesinde artış yapılmamasını, polis davalarının iptal edilmesini ve 2021'de Lakhimpur Kheri şiddeti mağdurları için adalet talep ediyor. 2013 Arazi Edinim Yasası'nın uygulanması ve 2020-21'deki huzursuzluk sırasında ölen çiftçilerin ailelerine tazminat ödenmesi.