PGI'nın 200 maddelik listeye uyumsuzluğuna ilişkin raporu Sağlık Bakanlığı'na gönderin: Kurum paneli

kosc

New member
Lok Sabha Sekreterliği SC ve ST Parlamento Komitesi, Birlik Sağlık Bakanlığı ve PGIMER'den en geç 27 Mart'a kadar öğretmenlerin (yardımcı doçentlerin) işe alımında 200 puanlık rezervasyon listesinin uyumsuzluğu iddiasıyla ilgili bir rapor istedi.

Meclis komitesi ilgili yetkililere en geç 27 Mart'a kadar yanıt vermeleri talimatını verdi. (HT FOTOĞRAF)

200 puanlık kadro sistemi, her 200 koltuktan 99'unun zorunlu rezervasyona göre ayrılmış kategoriye girmesini ve 101 koltuğun rezervasyonsuz kalmasını sağlar. Bu listeye göre, bir bölümdeki ayrılmış kontenjan açığı, üniversitenin diğer bölümlerindeki ayrılmış topluluklardan daha fazla kişi tarafından telafi edilebilir.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Ocak 2024'te PGIMER'in çeşitli bölümlerinde ilan edilen 124 öğretim üyesi kadrosunun boş pozisyonlarının SC/ST Ulusal Komisyonu tarafından belirlenen formüle uymadığı iddiasıyla bir şikayet mektubu iletildi (bunun bir kopyası HT'de mevcuttur). ). Ayrılmış kategorideki adayların çıkarlarının uygulanması için Sağlık Bakanlığına.

Şikâyetin ardından Sağlık Bakanlığı, 7 Mart 2024 tarihli yazısıyla PGIMER'den konuyla ilgili Enstitü Hukuk Sorumlusu'na danışarak somut bir teklif hazırlamasını talep etti. Bu teklif Personel ve Eğitim Dairesi (DoP&T) tarafından değerlendiriliyor. Teklifte ayrıca PGIMER Direktörünün yorumlarına yer verildiği ve hazırlanan rezervasyon listesinin de eklendiği belirtildi. Meclis komitesi ilgili yetkililere en geç 27 Mart'a kadar yanıt vermeleri talimatını verdi.

Daha önce, SC/ST İrtibat Görevlisi Dr. Devi Dayal, PGI müdürüne yazdığı bir mektupta, bu yılın Ocak ayında ilanı verilen 124 yardımcı doçentlik ilanının geri çekilmesini ve ancak 200 puanlık listeye ve Merkezi Eğitim Öğretmenleri Kadro Yasası'na uygunluk sağlandıktan sonra yeniden ilan edilmesi gerektiğini önerdi. 2019 , özellikle ilgili kategoriler için ayrılan tüm biriktirilmiş öğeler dikkate alınarak.

Dayal, “Merkezi Eğitim Öğretmenleri Kadro Yasası 2019 uyarınca, ayrılmış kategorilerden öğretmenlerin seçimi, tüm enstitünün tek bir birim olarak değerlendirilmesi ilkesine uygun olmalıdır.” dedi. 1997'deki birikmiş iş yükünü temizlemek için özel bir işe alım kampanyası başlatıldı. 200 puanlık listeye göre hesaplanan reçete edilmiştir. Bu yönergelere uygun olarak birikmiş işler temizlenene kadar yeni işe alım yapılmamalıdır.”

Ayrıca irtibat görevlisi, Sanjay Gandhi Lisansüstü Tıp Bilimleri Enstitüsü'nün (SGPGIMS), Lucknow'un 200 puanlık listeye uymadığı için 2022'de fakülte pozisyonlarına yönelik ilanını geri çekmek zorunda kaldığını belirtti.